• DTS =1a, 2a, 3a, 4a olarak sınıflandırılan yapılarda süneklik düzeyi sınırlı taşıyıcı sistemler kullanılamaz. Otomatik olarak süneklik düzeyi sınırlı seçimine izin verilmez.

  • BYS ≤ 6 ve DTS=1a ve 2a olarak sınıflandırılan binalarda süneklik düzeyi karma taşıyıcı sistemler kullanılamaz. Otomatik olarak süneklik düzeyi sınırlı seçimine izin verilmez.


SİMGELER

BYS = Bina Yükseklik Sınıfı
DTS = Deprem Tasarım Sınıfı


TBDY Madde 4.3.4.1(a) 'ya göre Deprem Tasarım Sınıfı DTS=1a, 2a, 3a ve 4a olan binalarda süneklik düzeyi sınırlı taşıyıcı sistemler kullanılamaz.

TBDY Madde 4.3.4.1(b) 'ye göre Bina Yükseklik Sınıfı BYS ≤ 6 ve DTS=1a, 2a olarak sınıflandırılan binalarda süneklik düzeyi karma taşıyıcı sistemler kullanılamaz.

TBDY 2018 Sihirbazı ile 4.3.4.1 (a) ve (b) maddelerindeki sınıflandırmalara göre süneklik düzeyi sınırlandırılmaları otomatik olarak yapılır ve TBDY 2018 Sihirbazı ile bu taşıyıcı sistemlerin seçimine izin verilmez.

Aşağıdaki resimde DTS=1a için yapı süneklik düzeyi seçimi görülmektedir. 4.3.4.1(a) 'ya göre DTS=1a için için süneklik düzeyi sınırlı taşıyıcı sistemler kullanılmadığından “Sınırlı” seçeneği kullanılmamaktadır.

Aşağıdaki resimde DTS=1a ve BYS=5 olan bir yapı için süneklik düzeyi seçim ekranı görülmektedir. 4.3.4.1(a) 'ya göre DTS=1a için için süneklik düzeyi sınırlı taşıyıcı sistemler kullanılmamaktadır. Bunun yanında 4.3.4.1(b) 'ye göre BYS ≤ 6 ve DTS=1a olan binalar için süneklik düzeyi karma taşıyıcı sistemler kullanılmamaktadır. DTS=1a ve BYS=5 olan bir yapı için (a) ve (b) maddelerinin ikisi de uygulandığından TBDY 2018 Sihirbazı 'ında süneklik düzeyi sınırlı ve karma seçenekleri kullanılamamaktadır.