Skip to main content
Skip table of contents

Çelik Tasarım Seçenekleri

Çelik elemanların tasarımı Çelik Yapıları Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları (GKT ve YDKT), AISC 360-16 (ASD ve LRFD), TS EN 1993-1-1 (Eurocode 3) yönetmeliklerine göre yapılır. Çelik Tasarım Seçenekleri penceresinde çelik birleşim tasarımı ile soğukta şekil verilmiş çelik elemanların tasarımı seçenekleri de belirlenir

Çelik Tasarım Seçenekleri Diyaloğunun Yeri

Ribbon menüde Analiz ve Tasarım sekmesi Tasarım Parametreleri başlığı altında bulun Çelik Tasarım ikonu tıklanarak Çelik Tasarım Seçenekleri diyaloğu açılabilir.

Çelik Tasarım Seçenekleri

Seçenekler

Yönetmelik

Kullanıcı tarafından proje şartnamesine uygun olarak seçilen yönetmeliğe göre tasarım yapılır. Farenin sol tuşunu tıklayarak seçiminizi yapınız.

Soğuk haddelenmiş çelik

Seçilen çelik çerçeve yönetmeliğine göre ideCAD otomatik seçer.

Birleşim

Seçilen çelik çerçeve yönetmeliğine göre ideCAD otomatik seçer.

Bulon Grubu Analiz Yöntemi

Eksantrik kuvvet etkisine maruz kalan birleşimlerde iki ana hesap yöntemi olan elastik yöntem veya ani dönme merkezi yöntemleri kullanılabilir. Uygulanmak istenen seçeneği tıkayınız.

Kaynak Analiz Yöntemi

Eksantrik kuvvet etkisine maruz kalan birleşimlerde iki ana hesap yöntemi olan elastik yöntem veya ani dönme merkezi yöntemleri kullanılabilir. Her iki yöntemin tasarım felsefesi olarak farkları ve kullanılan birleşim tiplerindeki verimlilik oranlarına göre seçiminizi tıklayarak belirleyiniz.

Tüp kesitlerde tasarım kalınlığı kullan

Tüp kesitin AISC tarafından öngördüğü üretim aşamasında kesit kayıplarını gözönünde bulundurmak için kullanıcı tarafından seçilebilir.

Etkileşim değişkenleri yöntemi

TS-EN 1993-1-1 yönetmeliği seçilince etkinleşir. Kullanılacak yöntemi seçiniz.


Sonraki Konu

Analiz+Tasarım (F9)

JavaScript errors detected

Please note, these errors can depend on your browser setup.

If this problem persists, please contact our support.