Çelik menüsü - Konstrüktif Birleşimler - Kaynaklı Birleşim komutunu kullanılarak kaynaklı birleşim oluşturulabilir. 

ideCAD’de kaynaklı birleşim yapabiliyor muyum? Kaynaklı birleşim yapılıyorsa nereden yapabilirim?

Kaynaklı birleşim tanımlama

Bir elemanı başka bir elemana doğrudan kaynaklama;

 1. Örnek resimdeki gibi bir eleman diğer elemana bağlanmak isteniyorsa Çelik menüsü - Konstrüktif Birleşimler - Kaynaklı Birleşim komutu tıklanır.

 2. Komuta girdikten sonra işaretçide "1" yazısı görülecektir. Bu ana elemana tıklamak anlamına gelir. İşaretçide 1 yazarken kolona tıklanır.

 3. Kolona tıkladıktan sonra yarımcı elemana yani kirişe geçmek için farenin sağ tuşuna basılır ve işaretçide "2" yazısı görülür. "2" yazısını gördükten sonra kirişe tıklanır.

 4. Kirişe tıkladıktan sonra farenin sağ tuşuna basılırsa kaynaklı birleşim tanımlanmış olur.

 5. Kaynaklı birleşime tıklanarak birleşim özellikleri değiştirilebilir.


Kesitleri birbirlerine küt veya köşe kaynak ile kaynaklama;

 1.  ----- 

 2. Örnek resimdeki gibi bir eleman diğer elemana bağlanmak isteniyorsa Çelik menüsü - Konstrüktif Birleşimler - Kaynaklı Birleşim komutu tıklanır.

 3. Komuta girdikten sonra işaretçide "1" yazısı görülecektir. Bu ana elemana tıklamak anlamına gelir ancak bu örnekte ana eleman olmadığı için iki kiriş de ana eleman gibi dikkate alınır. 

 4. İşaretçide "1" yazısı yazarken kirişlere tıklanır.

 5. Kirişlere tıkladıktan sonra farenin sağ tuşuna basılırsa işaretçide "2" yazısı çıkacaktır. Bu yazı çıktığında hiçbir elemanı seçmeden bir kez daha sağ tuşa basılırsa kaynaklı birleşim tamamlanmış olur. 

 6. Kaynaklı birleşime tıklanarak birleşim özellikleri değiştirilebilir.

 7. Burada yapılan birleşimde tüm elemanlar kesilir, eğer boru ya da kutu kesitse kurt ağzı açılır.


Ana elemana yardımcı elemanlar kaynaklama;

 1.  ----- 

 2. Örnek resimdeki gibi bir eleman diğer elemana bağlanmak isteniyorsa Çelik menüsü - Konstrüktif Birleşimler - Kaynaklı Birleşim komutu tıklanır.

 3. Komuta girdikten sonra işaretçide "1" yazısı görülecektir. Bu ana elemana tıklamak anlamına gelir, bu örnekte ana eleman makasın alt başlığıdır. 

 4. İşaretçide "1" yazısı yazarken makasın alt başlığına tıklanır. (bu komut herhangi bir çelik elemanda çalışabilir burada yalnızca makas örneği verilmiştir.)

 5. Kirişlere tıkladıktan sonra farenin sağ tuşuna basılırsa işaretçide "2" yazısı çıkacaktır. Bu yardımcı elemanların tıklanması gerektiğini göstermektedir. Burada yardımcı elemanlar makasların dikme ve diyagonalleridir. "2" yazısı yazarken dikme ve diyagonallere tıklanır.

 6. Farenin sağ tuşuna basarak kaynaklı birleşim tamamlanır. 

 7. Kaynaklı birleşime tıklanarak birleşim özellikleri değiştirilebilir.

 8. Burada yapılan birleşimde ana elemana bağlanan elemanlara kurt ağzı açılacak şekilde elemanlar kesilir.